featured

Schengen vizesi dijitale taşınıyor

Schengen vizelerinin pasaportlara basılması yerine dijital hale getirilmesi için önemli bir adım atıldı. Sahteciliğin önlenmesi amaçlanan dijital vize konusunda sunulan teklifin yasalaşması halinde, Schengen vizesi başvuruları internet üzerinden dijital olarak yapılacak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Nisan 2022’de özel bir teklif sunarak dijitalleşmeyi önermişti. Şimdi ise Avrupa Parlamentosu ile nihai yasal metin üzerinde müzakereler başlıyor.

Mevcut durumda pasaportlara yapıştırılan Schengen vizelerinin dijital olarak verilmesi planlanıyor. Komisyonun teklifi yasalaşması halinde, Schengen vizesi başvuruları dijital olarak internet üzerinden yapılacak. Bunun için bir ‘vize başvuru platformu’ oluşturulacak. Tüm belgeler bu internet sitesi üzerinden dijital olarak yüklenecek ve vize ücretleri de buradan ödenecek. İlk kez başvuranlar biyometrik fotoğraflarını yenileyerek, yeni pasaport sahipleri ise konsolosluklara veya vize merkezlerine gitmek zorunda kalacaklar. Vizeler dijital olarak, 2 boyutlu barkod şeklinde ve şifreli olarak imzalanarak başvuru sahibine iletilecek.

Schengen vizesi dijitale taşınıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!