featured

SATSO’dan sürdürülebilirlik adına akaryakıt bayilerinin kar payının yükseltilmesi talebi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 20. Meslek Komitesi Başkanı Ali İhsan Bakım, akaryakıt bayilerinin kar payının en az yüzde 12 olması ve her sene enflasyon oranında artmasının sektörün sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu ifade etti.

SATSO tarafından yapılan açıklamaya göre, akaryakıt sektörünün sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakım, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2005 senesinde alınan kararla maktu kar marjına geçilmesi sonucu işletmelerin kar payının yüzde 60’a düştüğünü belirtti.

Kovid-19 salgının ardından oluşan ekonomik tablo sebebiyle maktu kar marjı uygulamasıyla istasyonların kar payının yüzde 12,1’den bugün yüzde 4,19 seviyelerine kadar düştüğünü anlatan Bakım, buna rağmen maliyetlerdeki artışın sürdüğünü belirtti.

Bakım, elektriğe gelen zamlar ve personel maliyetlerindeki yüksek artışa değinerek, şunları söyledi:

“Karlar erirken, maliyetlerin katlanarak arttığı bu ekonomik tablodan da anlaşılacağı üzere bayilerimizin kar payının en az yüzde 12 olması ve her yıl enflasyon oranında artması, sektörümüzün sürdürülebilirliği açısından önem arz ediyor. Ülkemizde akaryakıt bayilerinin ortalama satışları günlük 3 bin litre civarında ancak bu büyük pazara hizmet eden kuruluşların ticari karlılıkları çok düşük. İstasyonlarımızın kapanma tehlikesiyle karşılaşmadan faaliyetlerini sağlıklı yürütmesi için uygulamanın değişmesi, maktu yerine nispi kar marjı belirlenmesi gerekiyor.”

SATSO’dan sürdürülebilirlik adına akaryakıt bayilerinin kar payının yükseltilmesi talebi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!