featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Otomotivde sekiz aylık üretim 1 milyona yaklaştı

Otomotivde sekiz aylık üretim 1 milyona yaklaştı

Türkiye’de otomotiv üretimi, ağustos ayında büyük şirketlerin planlı bakımlarının etkisiyle yüzde 20 gerileyerek dikkat çeken bir düşüş yaşadı. Ancak, sekiz aylık dönemde toplam üretim hala 1 milyonun üzerinde bir seviyeye ulaştı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2023 yılının ocak-ağustos dönemine ait üretim, ihracat ve pazar verilerini açıkladı. Bu verilere göre, yılın ilk 8 ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük bir artışla 943 bin 609 adet olarak kaydedildi. Otomobil üretimi ise yüzde 21’lik bir artışla 599 bin 915 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim miktarı 981 bin 897 adede ulaştı.

Dünya genelindeki otomotiv sektörünün nabzını tutan raporlara göre, ticari araç üretimi de aynı dönemde yüzde 2 artış gösterdi. Bu artışta ağır ticari araç segmentindeki yüzde 27’lik artış öne çıktı, hafif ticari araç üretimi ise geçen yıl seviyesinde kaldı. Ayrıca, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranının yüzde 72 olduğu belirtildi.

Araç gruplarına göre kapasite kullanım oranları incelendiğinde, hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 71, kamyonlarda yüzde 89, otobüs-midibüslerde yüzde 50 ve traktörlerde yüzde 75 seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Otomotiv ihracatı ise aynı dönemde adet bazında yüzde 11 artarak 656 bin 750 adet olarak kaydedildi. Otomobil ihracatı yüzde 26 artarken, ticari araç ihracatı yüzde 8 geriledi. Traktör ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 13 bin 88 adet oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı, bu yılın ilk 8 ayında yüzde 16 artışla sektörel ihracat sıralamasında liderliğini sürdürdü.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, bu yılın ilk 8 ayında toplam otomotiv ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 23,3 milyar doları aştı. Avro bazında ise yüzde 16 artışla 21,5 milyar avro seviyesine ulaştı. Bu dönemde, dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 21, tedarik sanayi ihracatı da yüzde 12 artış gösterdi.

Ayrıca, 2023’ün ilk 8 ayında toplam pazar hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63’lük bir artışla 788 bin 197 adet olarak kaydedildi. Otomobil pazarı da yüzde 64’lük bir büyümeyle 582 bin 419 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç pazarında ise toplam ticari araç pazarı yüzde 60, ağır ticari araç pazarı yüzde 32 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 66 büyüdü.

Son olarak, yerli araç satışlarındaki paya bakıldığında, otomobilde yüzde 31, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 50 oranında yerli araç tercihinin olduğu görüldü.

Otomotivde sekiz aylık üretim 1 milyona yaklaştı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!