featured

Otobüs ve taksiler için yeni dönem

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Adil Karaismailoğlu’nun başkanlığında bir ekip, taksici, dolmuşçu ve otobüs esnafının mülkiyet sorunlarını ortadan kaldırmayı hedefleyen çığır açıcı bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarının, yerel seçimlere kadar Meclis’e sunulması planlanıyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte, minibüs, otobüs ve taksi esnafının ruhsat süreleri uzatılacak, böylece esnafın gelecekteki ruhsat alabilme endişeleri sona erecek. Ruhsatların nasıl ve hangi süreyle verileceği yasal zemine oturtularak standartlar sağlanacak ve her belediyenin farklı uygulaması ortadan kalkacak.

Özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler, işletmecilerin ve sürücülerin sorumluluğu altında olacak ancak belediyelerin yönetim ve denetimine bağlı olarak toplu taşıma hizmeti sunacak. Yasa tasarısına göre, aylık cironun belirli bir yüzdesi, yıllık ruhsat bedeli olarak alınacak ve bu şekilde ruhsat süreleri uzatılacak.

Toplu taşıma esnafının, her belediyenin farklı uygulamaları nedeniyle yaşadığı belirsizlik sona erecek. Belediyeler arasında ruhsat süreleri ve ücretlerindeki farklılıklar ortadan kalkacak, böylece esnaf daha güvenli yatırımlar yapabilecek ve vatandaşlar da güvenilir ulaşım araçlarına erişebilecek.

Türkiye Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yeni düzenleme, esnafın önünü görmesine yardımcı olacak ve toplu taşıma sektöründeki yatırımları destekleyecek” dedi. Soydaş ayrıca, geçmişte yaşanan bazı mağduriyetlere dikkat çekerek, hak sahipliğinin kanunla teminat altına alınacağını belirtti.

Otobüs ve taksiler için yeni dönem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!