featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Öğrencilere vergisiz telefon detayları belli oldu : Hangi telefonlar dahil, açıköğretim öğrencileri yararlanacak mı?

Öğrencilere vergisiz telefon detayları belli oldu : Hangi telefonlar dahil, açıköğretim öğrencileri yararlanacak mı?

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, üniversite öğrencilerine yönelik ÖTV ve KDV muafiyetiyle cep telefonu alım fırsatı sunma planlarını açıkladı. Bakan Uraloğlu, yerli üretim cep telefonlarını kapsayan ve belirli bir üst sınıra sahip olacak şekilde düzenlenen bu imkânın, yükseköğrenimde bulunan gençleri de içine alacağını belirtti.

Uraloğlu’nun ifadesine göre, üniversite düzeyindeki tüm öğrenciler, gelir seviyeleri gözetilmeksizin ÖTV ve KDV muafiyetinden yararlanabilecek. Bu destekle birlikte, yükseköğrenim gören öğrencilerin sayısının yaklaşık 7 milyon olduğu vurgulandı. Ayrıca, her bir telefon alımında aylık 10 GB ücretsiz internet hakkının da sunulacağı duyuruldu.

Vergisiz cep telefonu imkânı, tüm marka ve modelleri içermeyecek. Bakan Uraloğlu’nun belirttiğine göre, sadece Türkiye’de üretilen telefonlar bu avantajdan faydalanabilecek. Aynı zamanda, bu telefonlar için belirli bir üst fiyat sınırı belirlenecek.

Hangi telefon markalarının bu imkândan yararlanabileceği konusu da açıklandı. Türkiye’de üretim yapan firmalar arasında Samsung ve General Motor gibi isimler yer alırken, Huawei ve Apple gibi markaların bu programa dahil olmayacağı belirtildi. Vergi muafiyetinin uygulanmasıyla birlikte, cep telefonlarının fiyatlarının yaklaşık olarak yarı yarıya düşeceği öngörülüyor.

Ayrıca, ücretsiz internet hakkının sağlanması için üç farklı operatörle görüşmeler yapıldığı ve bunun yıllık maliyetinin birkaç milyar Türk Lirası olacağı ifade edildi. Telefonun satın alan kişinin hattıyla bir uyum içinde olması gerekecek ve bu durum en az 2 yıl boyunca devam edecek, böylece telefonun başkası tarafından kullanılması veya satılması engellenecek. Uygulamanın denetimi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sağlanacak.

Öğrencilere vergisiz telefon detayları belli oldu : Hangi telefonlar dahil, açıköğretim öğrencileri yararlanacak mı?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!