featured

Ek MTV ödemesi için son gün : MTV ödenmezse ne olur, gecikme faizi ne kadar?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Ek MTV birinci taksit ödeme son gününü 6 Eylül Çarşamba olarak ilan etti. Bu ödeme sonrasında araç sahipleri, aylık yüzde 1.4 oranında gecikme faizi ile karşılaşabilirler ve belirli bir süre geciktirilirse haciz uygulanabilir veya araç bağlanabilir.

Bu yıl tahsil edilen Ek MTV tutarı, 2023 yılında tahakkuk ettirilen MTV ile aynı olacak. Yani, bu yıl toplamda 2.120 TL ödeme yapan bir araç sahibi, ek MTV için de iki taksitte 2.120 TL ödemek durumunda kalacak.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) birinci taksit ödeme süresi, Bakanlık tarafından 7456 sayılı Kanun’un 1’inci maddesinin 5 numaralı fıkrası hükmü uyarınca 6 Eylül 2023 Çarşamba gününe kadar uzatıldı.

MTV ödemeleri yapılmazsa, her ay için yüzde 1.4 oranında gecikme faizi uygulanırken, belirli bir süreyle geciktirildiği takdirde haciz işlemi veya araç bağlama işlemi yapılabilir.

MTV ödeme tutarları araçların silindir hacmi ve yaşına göre değişiyor. Örneğin, 2023 yılında 1.300 silindir hacmi altındaki 1-3 yaş aralığındaki bir otomobilin yıllık MTV ödemesi 2.120 TL olacak. Bu ödeme iki taksitte yapılacak, ilki ağustos sonuna kadar ve ikincisi kasım ayı sonuna kadar.

MTV ödemeleri, gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümü üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı veya banka şubeleri aracılığıyla yapılabiliyor. Ayrıca, e-Devlet üzerinden de MTV ödemesi mümkün.

Öte yandan, depremzedeler için önemli bir not: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ ile Sivas’ın Gürün ilçesinde deprem nedeniyle ağır hasar gören veya kayıp yaşayan mükelleflere ait taşıtlar ek MTV’den istisna tutuluyor. Bu istisna, deprem nedeniyle etkilenen bölgelerdeki araç sahipleri için geçerli olacak.

Ek MTV ödemesi için son gün : MTV ödenmezse ne olur, gecikme faizi ne kadar?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!