featured

Çavuşoğlu ve Truss’tan ortak basın açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve İngiliz mevkidaşı Liz Truss, Ankara’da ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, açıklamasında, Ankara Anlaşması hakkında, PKK/DHKP-C/FETÖ terör örgütleriyle mücadele hususunda ikili ilişkileri, Suriye’de oluşturulacak güvenlik konseyi ve bölge halkına gerçekleştirilecek yardımlar, Ukrayna tahılının ihracatı hususunda Türkiye’nin ve Birleşik Krallık’ın işbirliğini arttırması konuşulduğunu belirtti.

Çavuşoğlu ayrıyeten, “Ukrayna tahılının veya herhangi ürünün Rusya ve başka ülke tarafından alınıp illegal şekilde satılmasına da karşıyız. Türkiye olarak bize gelmesine de müsaade etmeyiz. İstanbul’da eğer anlaşma olursa bir kontrol merkezi ve Ukrayna karasularının hemen dışında bir güvenli bölge kurulacak” diye belirtti.

Truss, Ukrayna tahılının limanlardan çıkamamasının nedenini Putin’in savaşı sürdürme ısrarından kaynaklandığını ve BM tarafından gösterilen destek olmasına karşın güvenli bir koridor oluşturmaya çalıştıklarını, “Sorun çözülmezse bu limanlardan tahıllar çıkartılmazsa ciddi bir açlığa sebep olacak” açıklamasında bulundu.

Truss ayrıyeten, gerçekleşecek olan NATO zirvesinde Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın birliğe katılabilmesi adına ikna etmek istediğini ifade etti.

Çavuşoğlu ve Truss’tan ortak basın açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!