featured

Mir sistemi nedir? Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

Mir ödeme sisteminin kullanılabileceği ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğu biliniyor. Türkiye’de bazı bankalar, Rus ödeme sistemi olarak belirtilen Mir sistemini askıya almış olduklarını duyurdu.

Mir sistemi nedir? 

Mir sistemi, Rusya Merkez Bankası tarafından 1 Mayıs 2017 tarihinde kabul edilen yasa ile oluşturulan bir ulusal ödeme sistemidir. Sistem, Rusya Ulusal Kart Ödeme Sistemi tarafından işletilmektedir.

Mir sistemi, 2016 senesinde, birkaç Rus bankasının ABD merkezli Visa ve MasterCard tarafından onlara uygulanan yaptırımlar sebebiyle hizmetleri reddedilmesinin akabinde potansiyel elektronik ödeme bloklarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak tasarlandı.

Mir sisteminde çalışan ilk kartlar Aralık 2015 tarihinde piyasaya sürüldü. Rusya’nın önde gelen bankası Sberbank tarafından da Ekim 2016’da kullanılmaya başlandı. 2016 senesi sonunda 64 banka tarafından 1.76 milyon Mir kartı çıkarıldı ve Kasım 2019’a kadar bu sayı 69.8 milyona ulaştı.

Mir ödeme sisteminin kullanımı, Türkiye’yi ziyaret eden Rus turistler arasında oldukça yaygın durumda.

Mir hangi ülkelerde hizmet sağlıyor?

Mir sistemi; Rusya, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan, Abhazya, Güney Osetya, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Vietnam, BAE, Kore Cumhuriyeti, Küba, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İran, İsrail, Çin’de hizmet sağlıyor.

Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

ABD’nin Rusya’nın Mir isimli yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına almasının akabinde bazı bankalar Mir sistemini askıya aldıklarını açıkladı. İş Bankası ve Denizbank Mir sistemini askıya aldıklarını duyurdu. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi devlet bankaları sistemi kullanıyor.

Mir sistemi nedir? Hangi bankalar Mir sistemini askıya aldı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!