featured

Merkez Bankası’ndan 2 ayda 28.2 ton altın

Merkez Bankası (TCMB), mart, nisan ve mayıs aylarındaki yoğun altın satışlarının ardından haziran ve temmuz aylarında altın rezervlerini artırarak dikkat çekti. Dünya Altın Konseyi’nin son verilerine göre, TCMB’nin altın rezervleri temmuz ayında 16.8 ton yükselerek güçlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başkanlığına Haziran ayında atan Hafize Gaye Erkan, kısa süre içerisinde altın rezervlerini artırmak adına harekete geçti. Haziran ve temmuz aylarında toplamda 28.2 ton altın satın alarak dünya genelinde altın rezervlerini en çok artıran merkez bankaları arasında yer aldı.

Bu çerçevede, 9 Haziran’da göreve başlayan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın liderliğindeki bankanın altın rezervleri 2 ay içerisinde 28.2 ton artış gösterdi.

TCMB, önceki dönemde ise tam tersi bir tabloyla karşı karşıya kalmıştı. Mart, nisan ve mayıs aylarında TCMB’nin altın rezervleri 158.9 ton azalmış, bu süreçte dünya genelinde en fazla altın satışı yapan merkez bankalarından biri olmuştu.

Dünya Altın Konseyi, 2. çeyrek raporunda TCMB’nin altın satışlarına dikkat çekerek, seçim öncesi dönemdeki ekonomik ve politik belirsizliklerin yurt içi altın talebini artırdığını belirtti. Ayrıca, külçe altın ithalatına getirilen geçici kısmi yasağın ardından TCMB’nin yerel piyasada altın satışının taktiksel bir hamle olduğuna işaret etti.

Seçim sonrası ekonomi yönetimi, TCMB’nin rezervlerini artırma hedefini benimseyerek bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirdi. TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın göreve başladığı dönemde bankanın toplam rezervleri 99 milyar 783 milyon dolar seviyesindeydi. Ancak 25 Ağustos haftası itibarıyla bu rakam 17 milyar 515 milyon dolarlık bir artışla 117 milyar 298 milyon dolara çıktı. Toplam rezervler, 11 hafta üst üste yükseliş kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası’ndan 2 ayda 28.2 ton altın
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!