featured
  1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Rekabet Kurulu’dan META hakkında geçici tedbir kararı

Rekabet Kurulu’dan META hakkında geçici tedbir kararı

Rekabet Kurulu, Threads ve Instagram uygulamaları arasındaki veri aktarımıyla ilgili soruşturma kapsamında META Platforms, Inc. (META) hakkında geçici bir tedbir kararı aldı.

Bu karar, Threads uygulaması aracılığıyla elde edilen verilerin Instagram uygulamasından alınan verilerle birleştirilmesini engelliyor.

Rekabet Kurulu’nun yaptığı açıklamada, META’nın Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini kullanıcılara onay verme seçeneği sunmadan birleştirmesinin, soruşturma tamamlanana kadar telafi edilmesi güç zararlara neden olabileceği belirtildi.

Ayrıca açıklamada, META’nın pazarda uzun yıllardır faaliyet göstermesi ve geniş veri birikimine sahip olması nedeniyle, kullanıcı tabanının büyüklüğünün ve çeşitliliğinin reklam verenler için META hizmetlerini cazip hale getirdiği vurgulandı.

Rekabet Kurulu’nun açıklamasında, META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturabileceği ve rakiplerin finansal kaynaklarına erişimini zorlaştırabileceği ifade edildi. META’nın temel hizmetlerinin bir ekosistem olarak faaliyet gösterdiği ve bu durumun pazar gücünü artırdığı da belirtildi.

Karara göre, Instagram ve Threads arasındaki veri aktarımının potansiyel sonuçlarını önlemek için geçici tedbirler uygulanacak.

META’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden elde ettiği verileri birleştirerek rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı daha önce tespit edilmişti. META’nın sunacağı ekran bildirimlerinin yeterince şeffaf olmadığı ve kullanıcıları veri birleştirmeye onay vermeye yönlendirmediği gerekçesiyle soruşturma devam ediyor.

Rekabet Kurulu, META’nın uyum tedbirlerini belirleyene kadar her gün için 2022 yılı gayri safi gelirleri üzerinden 4 milyon 796 bin 152 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Rekabet Kurulu’dan META hakkında geçici tedbir kararı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!