featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. Cep telefonu faturalarına zam geliyor

Cep telefonu faturalarına zam geliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 1 Nisan’da duyuracağı yeni azami ücret tarifesi ile birlikte, telekom operatörlerinin yeni tarife ve paket fiyatlarına zam yapmasının beklendiğini açıkladı.

Vatandaşlar, geçen yıl yaşanan fahiş fiyat artışlarına karşı Cep Telefonu paket ve tarife ücretlerini BTK’ya şikayet etti. Ancak, kurumun operatörlere getirdiği tavan fiyat uygulaması sorunu çözmekte yetersiz kaldı.

Bu yıl, milyarlarca liralık satış geliri elde eden mobil operatörler, fiyatlarını enflasyonun üzerinde artırarak ücretlere yaklaşık yüzde 150 oranında zam yaptı. 1 Nisan’da BTK tarafından açıklanacak yeni azami ücret tarifesi sonrasında, operatörlerin tarife ve paket fiyatlarına bir kez daha zam yapması bekleniyor.

BTK, konuşma ve SMS ücretlendirmesine her yıl nisan ve ekim aylarında yayınladığı “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi” ile tavan sınırlaması getirirken, internet ücretleri için serbest piyasa koşullarını uyguluyor. Bu nedenle operatörler, esas zamlı tarifeleri genellikle internet paketleri için uyguluyor. Ekim 2023’te yurtiçi arama dakikası 2.45 TL, yurtdışı arama dakikası 24.57 TL ile sınırlanan BTK, yurtiçi SMS fiyatını ise 1.75 TL olarak belirlemişti. 1 Nisan’da konuşma dakika ve SMS tavan fiyatlarının artması beklenirken, bu tarihten sonra taahhüt uzatmak isteyenler yeni zamlı paketlerle karşılaşabilir.

Zamdan etkilenmemek için taahhütleri yenilemek isteyenlerin, yeni tarife ve paket taahhütlerini 1 Nisan’a kadar yapmaları gerekiyor. Vatandaşlar, şikayet ve ihbarlarını ALO 120’yi arayarak BTK’ya iletebilirler. BTK, şikayetleri ilgili operatöre yönlendirirken, sorunun çözülmemesi durumunda ikinci şikayet durumu operatörlerin aleyhine işleyebilir. Kurum, her yıl gerçekleştirdiği vatandaş memnuniyet ölçümleri sonucunda operatörlere, memnuniyetsizlik oranına göre idari para cezaları uygulayabilmektedir.

Cep telefonu faturalarına zam geliyor
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!