featured

Buğday fiyatlarında son 6 ayda en büyük yükseliş

Buğday, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal edilen Ukrayna topraklarını ilhak etme sözü vererek gerilimi yükseltmesi ve Karadeniz üstünden tahıl tedariki hususunda daha fazla belirsizlik oluşturmasıyla Mart ayından bu yana en büyük artışını yaşadı.

Putin, Çarşamba günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında “kısmi seferberlik” ilan edildiğini ve işgal altındaki topraklarda gerçekleştirilen oylamalarda ilhak yönünde çıkan kararları destekleyeceğini ifade etti. Kısmi seferberlik yedeklerin derhal askerlik hizmeti adına silah altına alınması demek oluyor.

Tahıl piyasası, bu durumun Ukrayna tahılının taşındığı ve çalışmayı sürdürmek adına Rusya’nın onayının gerekli olduğu Karadeniz ihracat koridorunun geleceği hakkında daha fazla şüphe uyandırmasından telaş ediyor.

Chicago’da vadeli buğday işlemleri önceki günkü yüzde 7,6’lık yükselişini devam ettirerek yüzde 1,6 artışla 9,08 doları gördü.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi, Karadeniz’den buğday, mısır ve ayçiçek yağı tedarikini sınırlamıştı.

Bu hareket, buğday vadeli işlemlerini rekor düzeye çıkarmış, diğer tarım ürünlerinin fiyatlarını da artırarak küresel gıda maliyetlerini Mart ayında tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkarmıştı. Mahsul fiyatları o zamandan beri bir miktar gerileyerek yaklaşık olarak işgal sırasındaki düzeylerine indi.

Buğday fiyatlarında son 6 ayda en büyük yükseliş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!