featured

Bakan Kirişci: “8 aylık tarım ürünleri ihracatımız 21,5 milyar dolar”

Bakan Kirişci, Ağrı’nın Diyadin ilçesindeki “Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi Temel Atma Töreni”nde gerçekleştirdiği konuşmada, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin önemli olduğunu belirtti. Bakan Kirişci, şu şekilde konuştu:

“Bir kilo domatesi hedef kitleye ulaştırmamız lazım. (Antalya’dan Ağrı’ya) O yolu katettiğinde sadece tazeliğini mi kaybediyor, hayır. Bizim düşüncemiz, yerinde istihdamı da sağlamak. aSuyu düştüğü yerde tutalım, insanı da doğduğu yerde doyuralım istiyoruz. Bizim buradaki hedefimiz sera ısıtma nedeniyle enerji maliyetlerini olabildiğince aşağıya çekmek ve burada bu üretimi daha ucuza mal etmek. Çünkü bu önemli. Bizim memleketimiz Adana. Sera denildi mi akla Mersin ile Antalya gelir. Şimdi ona Adana’da ekleniyor.”

Bakan Kirişci, normal seraları, jeotermal seralardan ayıran birçok özellik olduğunu belirtti.

Gelecekte diğer seraların jeotermallerle rekabet etme şansının olmayacağını ifade eden Bakan Kirişci, “Şunu açık yüreklilikle belirtmeliyim. Bizim seracılarımızın yarın bir gün Diyadinli seracılarla rekabet etme şansı kalmadı. Çünkü buradaki jeotermal kaynak, ister istemez bir yatırımın bir yılda 11 ay üretimde kullanılmasını beraberinde getiriyor. Bizde böyle bir imkan yok. Bizde eğer 11 ay serayı kullanacak olursanız, sıcak dönemlerde içindeki bitki kavurur atar. Ne yapacaksınız, açacaksınız serayı. Halbuki bizim seralar aslında sera da değildir onu da söyleyeyim. Buradaki gibi teknolojik olarak bu düzeyde bu disiplin içerisinde olan bir sera değil.” şeklinde konuştu.

“Yılın ilk 8 ayında tarım ürünleri ihracatımız 21,5 milyar dolar”

Bakan Kirişci, Diyadin’de hizmete açılacak seralarda senede 30 bin ton domates üretileceğini belirtti. Tarımda, ihracatta istenilen rakamların yakalandığını söyleyen Bakan Kirişci, şunları belirtti:

“Yılın ilk 8 ayında buradan duymak istemeyen duymayabilir. Ama duymaktan mutlu olacağına inandığımız kardeşlerimize sesleniyorum. Yılın ilk 8 ayında tarım ürünleri ihracatımız 21,5 milyar dolar. Şimdi bir çeyrek daha var. O çeyrekle beraber 30 milyar doların üstüne çıkarsak, hatırlayın 2002’de biz iktidar olduğumuzda bu ülkenin sadece 36 milyar dolarlık toplam ihracatı vardı. 3,7 milyar dolarlık da tarım ürünleri ihracatı vardı. Hani bazen sayın Cumhurbaşkanımız diyor ya ‘nereden nereye’, işte bu kutlu yolculuk inşallah bu seradaki üretimle devam edecek.”

Konuşmaların akabinde Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli atıldı.

Bakan Kirişci: “8 aylık tarım ürünleri ihracatımız 21,5 milyar dolar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!