featured

Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren açıklama: Ceza puanı siliniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı kararlarını paylaşırken ehliyet affı müjdesini de kamuoyu ile paylaştı. Buna göre yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanı silinecek ve 10 bin kişinin ehliyeti iade edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ehliyet affı bekleyenlere müjdeli haberi Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, belirli ihlaller dışındaki ceza puanlarının da silineceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralamalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.” diye konuştu.

Yaklaşık 2,5 milyon sürücünün ceza puanının silineceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesi sağlanacak.” dedi.

Ceza Puanı Uygulaması

Karayolları Trafik Kanun’un suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza adına esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir sene içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile geri alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali olmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir.

Bir sene içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) sene süre ile geri alınır.

Sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvuru yaparak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren açıklama: Ceza puanı siliniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!