featured

Ford, 3 bin 200 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

Merkezi ABD’de bulunan otomotiv üreticisi Ford’un elektrikli araçlar için yükselen batarya maliyetleri ve ABD ile Avrupa ekonomilerinde beklenen resesyonun etkisiyle Almanya’nın Köln şehrindeki fabrikasında 3 bin 200 çalışanını işten çıkaracağı ifade edildi.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, bugün yapılan iki toplantıda şirketin iş konseyi, çalışanlara işten çıkarmalar hakkında bilgi paylaştı.

Söz konusu fabrikada 15 bin kişiyi istihdam eden Ford, konu hakkında şimdilik kamuoyuna açıklama yapmadı.

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall ise şirketin ürün geliştirmede 2 bin 500’e kadar ve idari pozisyonlarda ise 700’e kadar çalışanı işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

IG Metall açıklamasında, genel olarak Ford’un Almanya tesislerinin geleceği konusunda son derece endişeli olunduğu aktarılarak, şirketin işten çıkarma planını uygulaması halinde iş bırakma eylemleri yapılacağı belirtildi.

Geçen sene Köln’deki fabrikasını elektrikli araç üretim tesisine dönüştürmek için 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan Ford, Avrupa’daki fabrikalarında 45 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Avrupa fabrikalarında yeniden yapılanma sürecini yöneten Ford, geçen yıl fabrikaların elektrikli araç üretimine uygun duruma getirilmesi sırasında ABD’de ve Hindistan’da birkaç bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Ford’un işten çıkarmalara ilişkin planının ABD’de Enflasyon Azaltma Yasası ile ülkede üretilen elektrikli araçlar için büyük teşvikler verilmesi sebebiyle, Avrupa’da otomotiv üreticilerinin yer değiştirme endişelerinin arttığı bir dönemde gelmesi dikkati çekti.

Ford, 3 bin 200 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!