featured

ÖTV indirimli araç alımına düzenleme

Önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine gelecek olan yeni vergi paketi, engellilere yönelik uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimine getirilecek kısıtlamaları içeriyor.

Yapılacak düzenleme ile engellilere araç alımlarında sağlanan vergi muafiyetinin süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması planlanıyor. Ayrıca, taşıtların veraset yoluyla intikalinde bu istisnadan yararlanılması durumunda vergi yükümlülüğünün mirasçılar tarafından karşılanması hedefleniyor.

Mevcut düzenleme bazı durumlarda engellilerin akrabaları tarafından araç alımıyla istismar ediliyordu ve bu durum devletin vergi kaybına neden oluyordu. 2024 yılı için geçerli olan ÖTV ve diğer vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL’nin altındaki engelli bireyler için ÖTV muafiyeti bulunuyor. Bu kapsamda sadece bu yılın ilk üç ayında 76 bin 953 araç satışı gerçekleşirken, devletin vergi kaybı ise 47.8 milyar TL olarak hesaplandı.

Meclis’e sunulacak düzenleme için iki ana alternatif üzerinde çalışıldığı belirtiliyor.

İlk alternatifte, istisnadan yararlanma süresinin uzatılması ve veraset yoluyla taşıtların devrinden kaynaklanan vergi yükümlülüğünün mirasçılar tarafından karşılanması öngörülüyor. Ayrıca, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanı’nın bu artış oranını %50’ye kadar artırma yetkisinin kaldırılması üzerinde duruluyor.

İkinci alternatifte ise ÖTV Kanunu’ndaki istisnaların tamamen kaldırılması ve engellilere sosyal yardım şeklinde nakit desteği sağlanması, gelir durumu ve alınacak araçların yerliliği gibi kriterlere göre teşvik verilmesi üzerinde çalışılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
ÖTV indirimli araç alımına düzenleme
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!