featured

EYT’de sıcak gelişme! Bakan Bilgin resmen açıkladı: Maaşların yatacağı tarih belli oldu!

EYT’DE GERİ DÖNÜŞ YOK

EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanırken SGK Başmüfettişi İsa Karakaş önemli açıklamalarda bulundu. EYT düzenlemesinden geri döşünün olmayacağını ifade etti. Aynı zamanda daha sağlıklı bir ortam adına 2023 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanununun TBMM’de yapılacak görüşmeleri ile hazırlanacak SGK bütçesi ve hükûmet kanadından yapılan açıklama ve planlamalara bakmak gerektiğini ifade etti.

EYT’DE SON DURUM

SGK Başmüfettişi İsa Karakaş yazdığı köşe yazısında şu cümlelere yer verdi:

“1 Ekim TBMM açılışı: Ekim ayında öncelikli olarak kamuda çalışan sözleşmelilerin kadroya alınması çalışmaları, 15 Ekim merkezî bütçe görüşmeleri: En geç 31 Aralık 2022 günü itibarıyla Resmî Gazete’de yayımlanması, Aralık ayı içinde EYT yasa teklifinin TBMM’de görüşülmesi. Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilecektir. Yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı olması değerlendirilmektedir. Emekli aylığına genel olarak emeklilik talebini takip eden aydan itibaren hak kazanılmakla birlikte sigortalılık statüsüne göre işlemler değişmektedir.”

İLK MAAŞ TABLOSU BELLİ OLDU

“Buna göre; SSK ve Bağ-Kur sigortalılardan emeklilik aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki, Emekli Sandığı (4/1-c) sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden, Emekli Sandığı (4/1-c) sigortalılardan her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık hâline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden, ay başından itibaren aylık bağlanmaktadır.

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ilişkin çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilse ve yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı kabul edilse bile EYT’lilerin en erken 2023 yılı şubat ayında emeklilik maaşına kavuşabilecekleri kanaatindeyim. Keza EYT’liler çıkarılacak yasanın yürürlüğe konacağı ocak ayında emeklilik dilekçelerini verse bile açıklanan SGK mevzuatı gereğince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabileceklerdir.”

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı şekilde çalışmaya başlamış olan kişiler EYT’li olarak kabul ediliyor. 4447 sayılı kanun emeklilik yaşını kademeli olarak artıran kanun 8 Eylül 1999’da yürürlüğe girdiğinden dolayı bu tarihten önce sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar EYT’li olarak isimlendiriliyor. Düzenleme bir aksaklık olmazsa Aralık veya Ocak ayında meclise gelecek.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
EYT’de sıcak gelişme! Bakan Bilgin resmen açıkladı: Maaşların yatacağı tarih belli oldu!
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!