featured

Bakan Karaismailoğlu: “Hedefimiz 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı 2023 senenin ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Türkiye, Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak.” dedi.

Karaismailoğlu, Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürlüğünde yapım çalışmaları devam eden TÜRKSAT 6A’ya yönelik incelemelerde bulundu.

Daha sonra basın açıklaması yapan Karaismailoğlu, bakanlık olarak son 20 senedir 183 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve Türkiye’yi dünyanın en önemli projeleriyle buluşturduklarını ifade etti.

Kara, hava, deniz ve demir yollarında çok önemli süreçleri tamamladıklarını, yenilerini de takip ettiklerini ifade eden Karaismailoğlu, dünyada önemi her geçen gün yükselen haberleşme alanında önemli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Havalimanı’nda 5G baz istasyonlarının kurulduğunu, böylece söz konusu havalimanının dünyanın 5G’li havalimanları arasına girdiğini ifade eden Karaismailoğlu, “Önümüzdeki günlerde 5G’ye yerli ve milli imkanlarla geçmek için de önemli çalışmaları ilan ettik ve süreçleri takip ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, uydu ve uzay konusunda da önemli çalışmalar yapıldığına değinerek, bakanlığın uydu çalışmalarının Türksat AŞ üzerinden yapıldığını ifade etti.

Türkiye’nin uydu çalışmalarının dünyada ses getirdiğini belirten Karaismailoğlu, aynı sene içinde uzaya iki yeni nesil haberleşme uydusu fırlatan ender ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti. Geçen senenin başında Türksat 5A’nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında da hizmete alındığını anlatan Karaismailoğlu, dünyanın yüzde 30’undan fazlasına, özellikle televizyon yayıncılığına hizmet verildiğini ifade etti. Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin de geçen senenin sonunda uzaya fırlatıldığını ve geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu hatırlattı.

Bakan Karaismailoğlu, gurur duydukları işlerden birinin de Türksat 6A olduğunu ifade ederek, “Tamamen yerli ve milli olarak üretim çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak. Tamamen Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye davam ediyor.” dedi.

Türksat 6A’nın yapım süreçlerini takip ettiklerini belirten Karaismailoğlu, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Uyduya yönelik önemli süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, “Türkiye, 2023’te Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak.” cümlesini kullandı.

Karaismailoğlu, uydunun fırlatmasının Space X ile yapılacağını ifade ederek, bundan sonra süreçlerin daha da hızlı süreceğini belirtti.

Uydu çalışmalarının artarak devam edeceğini, Türkiye’nin bu alanda dünyada ses getiren öncü ülkelerden olacağını belirten Karaismailoğlu, “Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz” anlayışıyla uydu çalışmalarını takip edeceklerini bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu: “Hedefimiz 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!