featured
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. Hollanda ve Japonya tarafından Çin’e ihraç sınırlaması kararı

Hollanda ve Japonya tarafından Çin’e ihraç sınırlaması kararı

Bir ajansın anlaşmaya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Japonya, ABD ve Hollanda şimdilik resmiyete kavuşmayan bir anlaşmaya vardı.

Söz konusu anlaşma kapsamında Hollanda ve Japonya, ileri seviye çip imalat makinelerinin Çin’e ihracatının sınırlandırılmasında ABD ile mutabakat sağladı.

AP haberinde tarafların, anlaşmayı kamuoyuna açıklayacağı tarihin belirsiz olduğu ve Beyaz Saray’ın anlaşmaya ilişkin yorum yapmadığı kaydedildi.

Japon basın kuruluşu Nikkei Asia’nın piyasa kaynaklarına dayandırdığı haberinde, anlaşmaya yönelik Beyaz Saray, Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Japonya Sanayi Bakanlığı Sözcülüğünün, yorum yapmadığı söylendi.

Beyaz Saray daha önce, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan liderliğinde Washington’da düzenlenen ve gelişen teknolojilerin güvenliğinin ele alındığı toplantıya Hollanda ve Japonya’dan yetkililerin katıldığını duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, bu ay içerisinde Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi Beyaz Saray’da ağırlamıştı.

Hollanda ve Japonya tarafından Çin’e ihraç sınırlaması kararı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!