featured

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın 700 milyon dolarlık varlığına el konuldu

Dolandırıcılık ve kara para aklama dahil olmak üzere 8 suçtan yargılanan kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski Üst Yöneticisi (CEO) Sam Bankman-Fried’ın yaklaşık 700 milyon dolarlık varlığına el konuldu.

Mahkeme kayıtlarına göre, New York Güney Bölge Savcısı Damian Williams, el konulmak için hisse senedi, nakit ve kripto paradan oluşan 10 hesabı belirledi.

Bu kapsamda, Bankman-Fried’ın yaklaşık 700 milyon dolarlık varlığına el konuldu.

Bankman-Fried, dolandırıcılıktan suçlu bulunması durumunda söz konusu varlığını kaybedecek.

– Bankman-Fried “dolandırıcılık” suçlamalarını reddetmişti

Kripto para borsası FTX, geçen sene kasım başında rakibi ve dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile arasında çıkan problemlerin ardından likidite sıkıntısı yaşamaya başlamıştı.

FTX’in 11 Kasım 2022 tarihinde ABD’de iflas süreci başlattığı, şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’ın da istifa ettiği açıklanmıştı. Sam Bankman-Fried, 12 Aralık 2022 tarihinde ABD’nin suç duyurusunun ardından Bahamalar’da gözaltına alınmıştı.

ABD’de federal savcılar, Bankman-Fried hakkında dolandırıcılık, finans yasalarını ihlal ve kara para aklama dahil olmak üzere çeşitli suçlardan dolayı iddianame hazırlamıştı.

ABD’ye 21 Aralık 2022 tarihinde teslim edilen Bankman-Fried’ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılması kararı verilmişti.

Dolandırıcılık ve kara para aklama dahil olmak üzere 8 suçtan yargılanan Bankman-Fried, ocak ayı başında New York Güney Bölge Mahkemesinde çıktığı duruşmada kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmişti.

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın 700 milyon dolarlık varlığına el konuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!