featured
  1. Haberler
  2. Kripto Para
  3. 1 milyar dolarlık kripto para vurgunu

1 milyar dolarlık kripto para vurgunu

Ankara merkezli olarak gerçekleştirilen 21 ildeki “Sibergöz-42” operasyonları kapsamında, nitelikli dolandırıcılık suçlarına karıştığı tespit edilen 127 şüpheli yakalandı. Bu operasyonlar, uluslararası dolandırıcılık eylemleri sonucunda 1 milyar dolar haksız kazanç elde eden şüphelilere yönelik gerçekleştirildi.

Bilişim Sistemlerini Kullanarak Dolandırıcılık Yapanlara Büyük Operasyon

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen operasyonlarda, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün titiz çalışmaları sonucunda önemli bir başarıya imza atıldığını duyurdu. Operasyonlar, nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suçtan elde edilen malvarlığı değerlerinin aklanması suçlarına yönelik olarak gerçekleştirildi. Operasyonlar, Antalya, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Uşak, Aydın, Muğla, Kütahya, Çorum, Balıkesir, Denizli, Adana, Bursa, Malatya, Tekirdağ, Isparta, Karabük, Konya, Şırnak ve Samsun illerini kapsadı.

“Smart Trade Coin” Platformu ile 1 Milyar Dolar Haksız Kazanç

Şüphelilerin, “Smart Trade Coin” isimli sahte kripto varlık alım/satım platformu üzerinden “Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç” vaadiyle vatandaşları yatırıma yönlendirdiği, otomatik al-sat işlemleri gerçekleştiren bot uygulamaları sattığı ve mevcut kullanıcılara yeni kullanıcı getirmeleri halinde kazanç vaat ederek bir saadet zinciri kurdukları tespit edildi. Bu yöntemlerle uluslararası düzeyde dolandırıcılık eylemleri gerçekleştiren şüpheliler, yaklaşık 1 milyar dolar (yaklaşık 32 milyar TL) haksız kazanç elde etti.

Operasyon Sonuçları ve Ele Geçirilen Varlıklar

Operasyonlar sonucunda, yaklaşık 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına el konuldu. Ayrıca, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kuru sıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan Sosyal Medya Mesajı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kara Vatan’da olduğu gibi Siber Vatan’da da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle.” ifadelerini kullandı.

1 milyar dolarlık kripto para vurgunu
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!