featured

Türkiye dünyada altın rekoru kırdı

Dünya Altın Konseyi’nin son raporuna göre, Türkiye, 2023 yılında altın alımında muazzam bir performans sergileyerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Rapora göre, Türkiye’nin toplam altın alımı bir önceki yıla göre yüzde 66 artarak 201,6 tonla zirveye çıkarken, külçe ve sikke altın alımında da dünya genelinde ilk sıraya yerleşti.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayımlanan “Altın Talep Eğilimleri 2023” raporu, küresel altın talebinin 2022’ye kıyasla yüzde 3 artarak 4 bin 898,8 tonla tarihi bir rekora ulaştığını ortaya koydu.

Rapora göre, Türkiye’nin altın talebindeki bu büyük artış, enflasyondaki yükselişin etkisiyle gerçekleşti. Türkiye, altın alımında Çin’in ardından ikinci sıraya yükselerek dikkat çeken bir performans sergiledi.

2023 yılında Türkiye’nin mücevher alımı yüzde 14 artarak son sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve toplamda 41,9 tonu buldu. Külçe ve sikke altın alımında ise yüzde 88’lik büyük bir artışla 159,6 tonla dünya lideri konumuna yükseldi.

Altın ithalatında da Türkiye rekorlar kırdı. Altın dahil kıymetli metal ve taş ithalatı, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 45 artarak 34 milyar dolara ulaştı. Değer bazında altın ithalatı ise yüzde 48 artarak 30,2 milyar dolara çıkarak dikkat çekti. Ancak, bu dönemde Türkiye’nin dış ticaret açığı 20,3 milyar dolara yükseldi.

Rapor, Türkiye’nin altın ithalatının bir kısmının mücevher ihracatında kullanıldığını, önemli bir kısmının ise yastık altında saklandığını belirtiyor. Borsa İstanbul verilerine göre, miktarsal bazda Türkiye’nin altın ithalatı, 2023’te 319 tonla son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve 2017’deki 361 tonluk rekorun hemen altında yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye dünyada altın rekoru kırdı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!