featured

05/08/2022 New York borsası istihdam verisinin ardından düşüşle açıldı

New York borsası, ABD’de güçlü gelen istihdam verisinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarına devam edeceğine dair beklentileri artırmasıyla haftanın son işlem gününe düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 0,69 düşerek 32.499,41 puana indi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,03 düşüşle 4.109,10 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,38 kayıpla 12.544,91 puana geriledi.

ABD’de beklentileri aşan istihdam verisinin faiz artırımlarına yönelik endişeleri körüklemesiyle endeksler, haftanın son işlem gününün açılışında negatif bir seyir takip edildi.

ABD Çalışma Bakanlığının bugün açıkladığı verilere nazaran, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam temmuzda 528 bin kişi yükseldi. Piyasa beklentilerini ikiye katlayan tarım dışı istihdam verisinin, bu dönemde 250 bin kişi artması düşünülüyordu.

Ülkede işsizlik oranı da aynı dönemde yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e düştü. Böylelikle, ABD’de hem tarım dışı istihdam hem de işsizlik oranı, Şubat 2020’deki salgın öncesi düzeylerine döndü.

Analistler, istihdam verilerinin ekonominin resesyonda olmadığına dair en güçlü kanıtı sağladığını ifade etti.

Güçlü gelen istihdam verisinin Fed’in faiz artırımları konusunda elini rahatlattığına değinen analistler, enflasyon verilerine de bağlı olarak eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı yapması için bankanın üzerindeki baskıyı artırabileceğini belirtti.

Fed’in dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç verisinin de temmuzda aylık yüzde 0,5 ve senelik yüzde 5,2 artması ise yüksek enflasyonun hala bir problem olduğu şeklinde yorumlandı.

İstihdam verisinin akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında yüzde 31 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 68 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gideceği tahmin edildi.

05/08/2022 New York borsası istihdam verisinin ardından düşüşle açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!