featured
  1. Haberler
  2. Kap Bildirimleri
  3. Teknoloji devinden yeni tesis : Seri üretime geçecek

Teknoloji devinden yeni tesis : Seri üretime geçecek

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR), 16 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde, Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları üretim tesisi kurma kararı aldığını duyurdu. Kontrolmatik Teknoloji Enerji, yüksek teknoloji odaklı ve elektrifikasyon ürün ve hizmetlerini artırmaya yönelik stratejisi çerçevesinde Polatlı/Ankara’da Kontrolmatik markası altında Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları (GIS) üretim tesisi kurma kararı aldı.

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre, kurulacak tesiste üretilecek ürün gamı için 1.5 yıldır devam eden Ar-Ge, mühendislik ve prototip çalışmaları tamamlanmış olup, yaklaşık 5 milyon Amerikan Doları harcama yapılmıştır. Prototipler, uluslararası sertifikasyon almak üzere akredite kuruluşlara gönderilmiş, testlerin Ocak 2024 içerisinde tamamlanması ve seri üretimin 2024 2. Çeyrekte başlaması planlanmaktadır.

Kontrolmatik Teknoloji Enerji, Chint Electric Co Ltd ile yapılan teknoloji transferi ve lisans anlaşması kapsamında, 245kV Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanı ürün teknolojisinin Türkiye’de seri üretimine yönelik iş birliğine gitti. Şirket, bu tesisle Türkiye ve yakın coğrafyada 245kV gerilim seviyesinde üretilecek ürün gamı ile ithal ikamesi ve ihracat girdisi açısından ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Ayrıca, Chint Electric’in ürün portföyündeki diğer şalt ve elektrifikasyon ekipmanlarının Kontrolmatik markası altında üretilebilmesine yönelik stratejik bir partnerlik konusunda taraflar arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.

KONTR hissesi, bugün 269 TL fiyatla işlem görmekte olup, son 24 saatteki işlem hacmi 703.180.763,00 TL olarak gerçekleşti. Hisse, günlük bazda yüzde 1,51 artış kaydederken, haftalık kayıp yüzde 7,4’e ve aylık kayıp yüzde 4,1’e ulaştı. Yıllık verilere göre ise son 1 yılda KONTR hissesi yatırımcısına yüzde 24,88 kazandırdı.

Teknoloji devinden yeni tesis : Seri üretime geçecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!