featured

Beklenenen yatırım iptal edildi : Koç Holding batarya üretiminden vazgeçti

Koç Holding, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olarak, Ankara’da planlanan batarya hücre üretimi yatırımına ilişkin önemli bir karar açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan resmi duyuruda, şirket, Ford Motor Company ve LG Energy Solution işbirliğiyle gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımının, elektrikli araç penetrasyonundaki mevcut gelişmeler göz önüne alınarak zamanlamasının uygun olmadığı sonucuna vardığını belirtti.

Koç Holding’in 21 Şubat 2023 tarihli açıklamasına göre, söz konusu yatırım için imzalanan Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company ve LG Energy Solution tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21 Şubat 2023 tarihli açıklamamıza konu Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir.”

Ancak, Koç Holding ve Ford Otosan işbirliğinin devam edeceği belirtilerek, Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikalarında elektrikli araç üretimine destek sağlanacağı ifade edildi. Ayrıca, gelecekteki piyasa dinamiklerine bağlı olarak batarya hücre yatırımının değerlendirilebileceği vurgulandı.

Koç Holding’in yatırımcılarına sağladığı getiriye dair ise son 1 yılda yüzde 130,4’lük bir kazanç elde edildiği belirtilerek, şirketin finansal performansındaki güçlü ivmeye dikkat çekildi.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Beklenenen yatırım iptal edildi : Koç Holding batarya üretiminden vazgeçti
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!