featured

TikTok, ABD’de yasaklanıyor

Son aylarda ABD’de tartışma konusu durumuna gelen kısa video platformu TikTok adına yasa kabul edildi. ABD Kongresi, TikTok’un federal hükümete bağlı kullanıcıların cihazlarında kullanılmasını resmen yasakladı. İddiaya göre ana şirket Çinli ByteDance, federal çalışanları bir zamandır takip ediyordu.

ABD’de devlet çalışanları TikTok kullanamayacak

ABD’li Senatör Josh Hawley tarafından gerçekleştirilen son TikTok kampanyası Kongre’den olumlu dönüş aldı. “Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır” Yasası, 2023 mali yılı adına kabul edildi. 1,7 trilyon dolarlık hükümet finansman tasarısına dahil edilen yasa, ABD’deki devlet kurumlarında TikTok kullanılmasını engelliyor.

TikTok’un ana şirketi ByteDance, bir süre önce çalışanlarının casusluk yaptığını kabul etti. Bazı şirket çalışanları, çeşitli gazetecilerin ve özel bilgileriyle bağlantılı küçük bir grubun ses kayıtlarını dışarı sızdırdı. Casusluk yapan çalışanlar şirketten uzaklaştırıldı.

Devlet Cihazlarında TikTok’a Hayır Yasası ise uygulamanın olası risklerini düşürmeye çalışıyor. Senatör Hawley’in açıklamasına göre, TikTok’un federal olarak verilen herhangi bir cihaz ya da ağ aracılığıyla indirilmesi veya erişilmesi engellenecek.

TikTok’un ABD sınırları içinde tamamen yasaklamayı amaçlayan yasa, geçen günlerde kongreye sunulmuştu. Georgia Valisi Brian Kemp, güvenlik endişeleri nedeniyle eyalet çalışanlarının TikTok kullanmasını engellemişti.

Bilindiği üzere sosyal medya platformlarının şeffaflığı konusunda büyük bir tartışma devam ediyor. Daha önce TikTok, algoritmalarının ve içerik denetleme sisteminin gözden geçirilmesi adına dünyanın en büyük yazılım şirktlerinden biri olan Oracle ile ortaklık kurdu.

TikTok, ABD’de yasaklanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!