featured

IMEI düzenlemesi yasalaşmıştı: 1 yıldan beri kullanılmayan cep telefonlarına dikkat!

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de cep telefonlarının kimlik bilgileri (IMEI) kayıtlarına yönelik oluşturulan düzenlemeyle birlikte şebeke almayan cep telefonlarının pasif hale getirilme süresi düşürülmüştü. Kaçakçılığın ve IMEI klonlanmasının önüne geçilmesi adına düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Uzmanlar ise yurttaşa kullanmadığı telefon hakkında uyarı yaparken yasanın kendilerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

ÇÖP OLACAK

Yaklaşık 18 yıldır iletişim sektöründe işletmeci olduğunu ifade eden Şirin Göktimur, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan yasadan olumsuz etkileneceklerini belirtti.

1 yıl boyunca vitrinde satılmayan ve telefonun sinyal almadığı durumda pasife alınmasıyla mağdur olacaklarını ifade eden Göktimur, “Bu yasa içerisinde bir yıl boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının kullanıma kapanacağı bildirildi. Yani bu da demektir ki bu telefonların iletişimi kesilip çöp olacak” diye belirtti.

İş yerinde çeşitli marka telefonların olduğunu belirten Göktimur, bazı ürünleri 1-2 yıl satamadıklarını söyledi. Bu yasa ile birlikte bir yılın sonunda 30-40 tane her esnafın satılamayan telefonu olacağını söyledi.

1 YIL İÇERİSİNDE SIM KARTINIZI TELEFONA TAKIP SİNYAL ALMASINI SAĞLAYIN

Kullanıcılara arızalı telefonu evde bekletmemeleri konusunda uyarılar yapan Göktimur, bu süre zarfından telefonu tamir ettirmelerini belirtti.

Diğer yandan bir yıl içerisinde mutlaka en az bir telefona SIM kartını takıp cihazın sinyal almasını sağlanması gerektiğini vurgulayan Göktimur, “Eğer bu yapılmazsa mağduriyetler yaşanabilir” şeklinde konuştu.

IMEI düzenlemesi yasalaşmıştı: 1 yıldan beri kullanılmayan cep telefonlarına dikkat!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!