featured
  1. Haberler
  2. Otomotiv
  3. Mayısta en fazla satılan otomobil markaları belli oldu : Türkiye’de en çok satılan otomobil markaları

Mayısta en fazla satılan otomobil markaları belli oldu : Türkiye’de en çok satılan otomobil markaları

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), geçtiğimiz ayın en çok satışı yapılan otomobil markalarını açıkladı. ODMD’nin verilerine göre, hem otomobil hem de hafif ticari araç satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla belirgin bir düşüş kaydedildi.

ODMD’nin açıklamasına göre, bu dönemde otomobil satışları yüzde 8,19 oranında azalarak 80 bin 260 adete geriledi. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 17 düşüşle 20 bin 45 adete indi.

En Çok Satılan Marka: Renault

Mayıs ayında binek ve hafif ticari araç toplam satışlarında liderliği 10 bin 850 adetle Renault aldı. Renault’u, 9 bin 794 adetle Volkswagen ve 9 bin 50 adetle Ford izledi. Fiat, 8 bin 826 adetlik satışla dördüncü sırada yer alırken, Chery 6 bin 208 adetle beşinci oldu.

Otomobil Satışlarında İlk 5 Marka

Sadece otomobil satışlarına bakıldığında ise Renault, liderliğini korudu. İkinci sırada 6 bin 208 adetle Chery, üçüncü sırada ise 4 bin 647 adetle Hyundai yer aldı. Fiat, 4 bin 510 adetle dördüncü, Skoda ise 4 bin 162 adetle beşinci sırada konumlandı.

Lüks Otomobil Satışları

Mayıs ayında lüks otomobil segmentinde ise 127 adet DS, 99 adet Porsche, 52 adet Lexus, 22 adet Maserati, 5 adet Jaguar, 3’er adet Bentley ve Ferrari, 2 adet Lamborghini satışı gerçekleşti.

Togg’un mayıs ayındaki teslimatları 4 bin 140 adet olurken, Tesla’nın satışları 10 adette kaldı.

Hafif Ticari Araç Satışlarında İlk 5 Marka

Hafif ticari araç segmentinde Ford, 6 bin 479 adetle listenin ilk sırasında yer aldı. Ford’u, 4 bin 316 adetle Fiat, 1.758 adetle Volkswagen takip etti. Peugeot 1.268 adetle dördüncü, Renault ise 1.136 adetle beşinci sırada yer aldı.

Bu veriler, Türkiye otomotiv pazarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre önemli değişimler yaşandığını gösteriyor. ODMD’nin açıkladığı veriler, sektörün nabzını tutarken, önümüzdeki dönemde satış rakamlarının nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.

Mayısta en fazla satılan otomobil markaları belli oldu : Türkiye’de en çok satılan otomobil markaları
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!