featured

Ticaret Bakanlığı’ndan gümrük kapısı tedbirleri

Ticaret Bakanlığı, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapılarında yaz dönemi yolcu geçişlerini rahatlatmak amacıyla çeşitli önlemler aldı. 2024 yazında gurbetçi vatandaşların yoğun olarak ülkeye dönmesiyle birlikte, gümrük kapılarında yaşanan yoğunluğun önüne geçmek hedefleniyor.

Personel Takviyesi ve Alınan Önlemler

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, geçen yıl yaşanan sıkıntıları önlemek için gümrük personeli sayısı artırıldı. Özellikle Kapıkule Gümrük Kapısı’nda tüm peronlardan geçişin sağlanabilmesi için personel takviyesi yapıldı. 12 olan yolcu giriş peronu sayısı 24’e çıkarılarak işlem noktalarının kapasite kullanımı artırıldı. Ayrıca, pasaport işlemleri için pasaport polisi takviyesi yapılarak hizmetin kesintisiz devamı sağlandı.

Güvenlik ve Hizmet Kolaylığı

Gümrük sahalarında güvenliği artırmak amacıyla Jandarma ve Emniyet birimlerince alınan güvenlik tedbirleri yükseltildi. Ayrıca, gümrük sahalarında dinlenme ve ihtiyaçların karşılanabileceği sosyal alanlar oluşturuldu. Bu alanlarda vatandaşlar için gerekli trafik düzenlemeleri yapılarak hızlı ve güvenli bir geçiş sağlanması hedeflendi.

Teknolojik İyileştirmeler ve Hizmet Kolaylaştırıcılar

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından sağlanacak kamera görüntüleri ile vatandaşlar, gümrük kapılarının anlık yoğunluk durumunu web sitesi üzerinden takip edebilecekler. Ayrıca, PTT ve Ziraat Bankası mobil hizmet araçları Kapıkule Gümrük Kapısında konumlandırılarak ek hizmet sunulması sağlanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Ticaret Bakanlığı’ndan gümrük kapısı tedbirleri
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!