featured

Ticaret Bakanlığı’ndan fenomenlere uyarı

Ticaret Bakanlığı, 2024-2028 Stratejik Planı kapsamında tüketicilerin korunmasına yönelik bir adım atarak “Influencer Sertifika Programı” projesini hayata geçirecek. Dijital platformlarda yer alan reklamların yanı sıra tüketiciyi aldatıcı uygulamalara karşı önlemler alacak olan bakanlık, bu kapsamda Influencerları da denetim altına alacak.

Reklam Özdenetim Kurulu ve Reklam Kurulu işbirliğiyle yürütülecek olan “Influencer Sertifika Programı Projesi” ile sertifika sahibi Influencerlar, reklam verenlere karşı sorumluluk içinde hareket ettiklerini kanıtlayacak. Bu yeni uygulama, e-ticarette kullanılan “Güven Damgası” modeline benzer bir şekilde, sertifika sahibi Influencerların güvenilirliğini vurgulayarak tüketicilere bir güvence sağlamayı amaçlıyor.

Sertifika almayan Influencerların artık “Influencer” olarak kabul edilmeyeceğini açıklayan Ticaret Bakanlığı, bu adımın tüketicilere daha güvenilir bir dijital deneyim sunmayı hedeflediğini belirtti. Ayrıca, tüketici hakem heyetlerinin 81 il merkezinde yeniden yapılandırılması ve kurumsal, beşeri kapasitelerin geliştirilmesi de planlar arasında yer alıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Ticaret Bakanlığı’ndan fenomenlere uyarı
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!