featured

Reklam Kurulu’ndan 20 milyon lira ceza

Reklam Kurulu, 11 Haziran 2024 tarihli 346 sayılı toplantısında önemli kararlara imza attı. Toplantıda ele alınan 175 dosyadan 147’si mevzuata aykırı bulunarak durdurma cezası ve toplam 20.100.269 TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca, 3 dosya için erişim engeli kararı da verildi.

Çevresel Beyanlar ve Yeşil Aklama Denetimde

Tüketicilerin çevre duyarlılığının artmasıyla, “çevresel beyan” içeren yanıltıcı reklamların denetimi sıkılaştırıldı. Bakanlık, “doğa dostu”, “doğayı senin kadar düşünen” ve “iklim dostu” gibi ifadelerle tüketiciyi yanıltan 4 farklı şirketin reklamlarına idari yaptırım uyguladı. Tüketicilerin yeşil aklama yoluyla aldatılmasının önlenmesi için denetimlerin devam edeceği vurgulandı.

Sahte ve Taklit Ayakkabı Reklamlarına Müdahale

Toplantıda, sahte ayakkabı reklamları da gündeme geldi. Sosyal medyada sahte markalarla tüketiciyi yanıltan 17 reklam verene idari yaptırım kararı alındı. Kurul, ürün güvenliği ve tüketici sağlığının korunması için bu tür reklamların peşini bırakmayacağını belirtti.

Coğrafi İşaretli Ürünlerde Yanıltıcı Reklamlara Önlem

Coğrafi işaretli ürünlere yönelik yanıltıcı reklamlar da mercek altına alındı. “Ayvalık Zeytinyağı”, “Ayvalık Organik Zeytinyağı” gibi ifadelerle tüketiciyi yanıltan 13 firmanın reklamları durduruldu. Kurul, coğrafi işaret tesciline aykırı reklamları durdurma kararı aldı.

2024’ün İlk Yarısında 127 Milyon TL Para Cezası

2024’ün ilk altı ayında, Reklam Kurulu toplam 931 dosya üzerinde görüş bildirdi. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama içeren 811 dosya için durdurma cezası ve toplam 127.433.779 TL idari para cezası uygulandı.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Reklam Kurulu’ndan 20 milyon lira ceza
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!