featured

Otomotivde Genel Güvenlik Yönetmeliği ertelendi

Avrupa Birliği’nin “Genel Güvenlik Yönetmeliği” (GSR) kapsamında sıfır araçlara yönelik yeni düzenlemelerin 7 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanmıştı. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan kararla bu düzenleme 31 Ağustos’a ertelendi.

Bu erteleme ile birlikte, stoklarda bulunan ve önümüzdeki aylarda ithal edilecek araçlar mevcut güvenlik yönetmeliğiyle satılabilecek. Otomobil markaları stoklarını eritmek için kampanyalar düzenlerken, ikinci el piyasası da bu süreçten olumsuz etkilendi.

Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR II), Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen yeni güvenlik donanımı regülasyonudur. Bu düzenlemeyle sıfır araçlar, daha güvenli hale getirilmek üzere yeni özellikler ve donanımlarla donatılması gerekiyor. Türkiye de bu regülasyonu 2020 yılında imzalayan ülkeler arasında yer alıyor ve bu doğrultuda üretilen veya satılan binek, hafif ticari ve ağır ticari tüm araçlar için geçerli olacak.

Bu durum, araç almak isteyenler için 31 Ağustos’a kadar mevcut düzenlemeyle avantajlı bir dönem sunarken, otomotiv endüstrisi ve ikinci el piyasası üzerindeki etkileri yakından takip ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Otomotivde Genel Güvenlik Yönetmeliği ertelendi
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!