featured

Lokanta, restoran, kafe ve pastaneler için yeni dönem

Ticaret Bakanlığı, fiyat etiketlerine yönelik önemli bir karara imza atarak, yeni bir yönetmelik yayımladı. Resmi Gazete’de duyurulan bu karara göre, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren lokanta, restoran, kafe, pastane gibi yiyecek içecek hizmeti sunan işletmeler, hizmetin özelliği ve tüketiciye sunuluş biçimine göre fiyat listelerini iş yerlerine asma zorunluluğuna tabi tutulacak.

“Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında yapılan düzenleme ile işletmeler, fiyat listelerini giriş kapısı ve masalar üzerinde tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde sergilemekle sorumlu olacaklar.

Yeni yönetmeliğe göre, hizmetin özelliği ve tüketiciye sunuluş biçimine göre belirlenecek tarife ve fiyat listeleri, iş yerinde bulunması gereken belgeler arasında yer alacak. Yönetmelik, bu belgelerin lokantalarda, restoranlarda, kafelerde, pastanelerde ve benzeri işletmelerde, iş yerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne asılması şartını getiriyor.

Bu yeni uygulama, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek ve işletmelerin fiyatlandırma politikalarını daha şeffaf bir şekilde tüketicilere sunmalarına olanak tanıyacak.

Lokanta, restoran, kafe ve pastaneler için yeni dönem
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!