featured

G20 Liderler Zirvesi başladı

Bu yıl Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi, “Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla resmi karşılama töreniyle başladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde liderleri tek tek karşılayarak fotoğraf çektirdi.

Zirvede yer alan liderler, “Liderler Alanı”nda bir araya gelerek törenin ardından kongre merkezine geçtiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, günün ilk oturumunda “Tek Dünya” teması altında yer aldı.

Bu yılki G20 Liderler Zirvesi, küresel ekonomik üretimin yüzde 85’ini ve dünya ticaretinin yüzde 75’ini temsil eden G20 ülkelerinin liderlerini bir araya getiriyor. Toplantı, kapsamlı küresel ekonomik reformları ele alacak ve Hindistan’ın dönem başkanlığında yeşil kalkınma, hızlandırılmış/kapsayıcı ve dirençli büyüme, sürdürülebilir kalkınma, teknolojik dönüşüm, dijital kamu altyapısı ve kadın liderliğinde kalkınma gibi önemli konuları gündeme getirecek.

Ayrıca, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkların azaltılması, uluslararası borç yapısında reform, kripto para düzenlemeleri ve enerji ile gıda güvenliğindeki jeopolitik belirsizlikler gibi konular da zirvede ele alınacak.

Bu yıl İspanya’nın da davet edildiği G20 Zirvesi’ne İspanya Başbakanı Pedro Sanchez katılamayacak durumda, çünkü Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Zirve, liderlerin birebir müzakerelerde bulunma fırsatı sunarken, Ukrayna-Rusya savaşı gibi bölgesel ve küresel meseleler de masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bu bağlamda diğer liderlerle görüşmesi ve zirve marjında temaslarda bulunması bekleniyor.

Katılımcı liderler arasında ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Arjantin Devlet Başkanı Andres Alberto Fernandez, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese yer alacak. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise zirveye katılmayacak, onları Çin’den Başbakan Li Çiang ve Rusya’dan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek.

G20 Zirvesi nedeniyle Yeni Delhi’de güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. 50 binden fazla polis görev yaparken, Hindistan Ulusal Güvenlik Muhafızları da güvenliği sağlama konusunda destek veriyor. Zirve bölgesindeki cadde ve sokaklar kapatıldı, seyahat kısıtlamaları uygulanacak.

Ayrıca, zirve için kente özgü hazırlıklar da yapıldı. Cadde ve sokaklarda “G20” süslemeleri, G20 ülkelerinin bayrakları ve etiketli rikşalar dikkat çekiyor. Ulusal ve uluslararası medya kuruluşları da zirveyi yakından takip ediyor ve gelişmeleri Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde izliyorlar.

G20 Liderler Zirvesi başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!