featured

Küresel gıda fiyatları temmuzda geriledi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 8,6 gerilediğini ifade etti.

FAO tarafından yapılan açıklamada, gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği Gıda Fiyat Endeksi verileri paylaşıldı.

Buna nazaran, Gıda Fiyat Endeksi, temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 8,6 düşüşle 140,9 puana indi.

Böylelikle, Gıda Fiyatları Endeksi temmuz ayında son 10 senenin en sert aylık düşüşünü gösterdi.

Endeks, Temmuz 2021’e kıyasla yüzde 13,1 yükseldi.

Temmuzdaki düşüşte, bitkisel yağlar, tahıllar, şeker ve süt ürünleri ile etin uluslararası fiyatlarındaki gerilemeler etkili oldu.

– Tahıl Koridoru fiyatları düşürdü

Tahıl Fiyat Endeksi geçtiğimiz ay hazirana kıyasla yüzde 11,5 düşüş gösterdi. Bu dönemde endekste temsil edilen tüm tahılların uluslararası fiyatları düştü.

Fiyatlardaki düşüş, Karadeniz tahıl girişimi ile Ukrayna’nın tahıl ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına dair anlaşmanın hayata geçirilmesi ve Kuzey Yarım Küre’deki hasat mevsiminden kaynaklandı. Buğday fiyatları aylık bazda yüzde 14,5 düştü. Tahıl Fiyat Endeksi temmuzda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16,6 arttı.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi temmuzda aylık yüzde 19,2 düşerek 171,1 puan oldu. Endeksteki bütün yağ türlerinin uluslararası fiyatlarında düşüş yaşandı. Böylelikle, yağ fiyatları son 10 ayın en düşük düzeyine geriledi.

Şeker Fiyat Endeksi, talebe yönelik endişeler, Brezilya para biriminin değer kaybetmesi, Brezilya’da öngörülenden daha yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi sebeplerden ötürü aylık bazda yüzde 3,8 gerileyerek 112,8 puan oldu.

Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, hazirana kıyasla yüzde 2,5 azalarak 146,4 puana indi.

Et Fiyat Endeksi de ithalat talebinin zayıflamasıyla aylık bazda yüzde 0,5 düşerek 124 puana indi.

Küresel gıda fiyatları temmuzda geriledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!