featured

ABD Başkanı Biden’dan Kongreye enflasyonu düşürmeye yönelik yasa tasarısını geçirme çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun düşürülmesine dair yasa tasarısının geçirilmesi adına Kongreye çağrıda bulundu.

Biden, “Enflasyonu Düşürme Yasası” olarak isimlendirilen tasarıyı görüşmek üzere General Motors, Cummins, AFL-CIO, Kaiser Permanente, UAW, Carrier ve Ameren şirketlerinin üst yöneticileriyle çevrim içi toplantı düzenledi.

Toplantıya söz konusu şirketlerin üst yöneticilerinin yanında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese de katıldı.

Biden, toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmeye dair 430 milyar dolarlık yasa tasarısına yönelik bilgi verdi.

Yasa tasarısının milyonlarca Amerikalı adına sağlık maliyetlerini düşüreceğine değinen Biden, tasarının sağlık sigortası Medicare’e reçeteli ilaç fiyatlarını müzakere etme gücü vereceğini söyledi.

Biden, tasarı kapsamında iklim krizinin ele alınması ve ailelerin enerji faturalarının yılda ortalama 500 dolar düşürülmesi adına da 369 milyar dolarlık yatırım yapılacağını anlattı.

– Bütçe açığını 300 milyar dolar azaltması bekleniyor

Tasarının temiz enerji sağlayacak ve ABD’nin şebekesini güçlendirecek enerji projelerinin inşasını teşvik etmek için vergi indirimlerini de içerdiğini ifade eden Biden, hayata geçirilecek yeni projelerin istihdama da katkı sağlayacağını belirtti.

Biden, yasa tasarısında öngörülen yatırımlarla toparlanmanın hızlanacağını belirterek, tasarının bütçe açığını da 300 milyar dolar azaltacağını ifade etti.

Başkan Biden, “Enflasyonu Düşürme Yasası, reçeteli ilaç fiyatlarını ve sağlık sigortası primlerini düşürecek, istihdam ve ekonomik fırsat yaratacak temiz enerjiye yatırım yapacak, bütçe açığını azaltacak ve kurumlar vergisi kanunumuzda sağduyulu reformlar yapacak.” diye belirtti.

Söz konusu yasa tasarısının her iki partinin de desteğine sahip olduğunu ifade eden Biden, şu şekilde devam etti:

“Kongreye mesajım şudur; Amerikan halkını dinleyin. Bu, işçi sınıfı ve orta sınıf ailelerinin karşı karşıya olduğu yükleri azaltırken, enflasyonu düşürmek, bütçe açığını azaltmaya devam etmek, sağlık maliyetlerini azaltmak, iklim kriziyle mücadele etmek ve Amerika’nın enerji güvenliğini desteklemek için geçirebileceğiniz en güçlü yasa tasarısı. Geçirin ve masama getirin.”

– “Ülkemiz tarihinde iklim değişikliğiyle mücadelede yapılan en büyük yatırım”

ABD Hazine Bakanı Yellen da toplantıda yaptığı konuşmada, söz konusu yasa tasarısını “ülke tarihinde iklim değişikliğiyle mücadelede yapılan en büyük yatırım” olarak ifade etti.

Yasa tasarısının ABD’yi sadece küresel enerji şoklarından korumakla kalmayacağını aynı zamanda iyi ücretli işler de yaratacağını ifade eden Yellen, bütçe açığını zaman içinde yüz milyarlarca dolar azaltacağını belirtti.

Diğer yandan Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, söz konusu yasa tasarısını görüşmek adına Senatonun cumartesi toplanacağını söyledi.

ABD Başkanı Biden’dan Kongreye enflasyonu düşürmeye yönelik yasa tasarısını geçirme çağrısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!