featured

IMF: Avrupa’da faturaların yükünü tüketiciler üstlenmeli

IMF, enerji kriziyle boğuşan Avrupa hükümetlerinin yükselen fatura maliyetlerini tüketicilere yansıtması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa hükümetlerini geniş tabanlı finansal destekle bölgenin kötüye giden enerji krizine müdahale etmemeleri hususunda uyardı.

IMF destek paketlerinin yerine enerji tasarrufunu teşvik etmek ve yeşil enerjiye geçişi hızlandırmak adına yüksek fiyatların yükünü tüketicilerin üstlenmesi gerektiğini ifade etti.

‘FATURALARI TÜKETİCİLER ÜSTLENMELİ’

IMF çarşamba yaptığı açıklamada hükümetlerin, hedefi belli desteklerle en savunmasız haneleri korumaya çalışması gerektiğini ifade etti.

Washington merkezli kurum, tüm tüketicileri yükselen maliyetlerden korumayı amaçlayan mevcut politikaların Avrupa ekonomilerini ezeceğini ve enerji dönüşümünden caydıracağını belirtti.

‘MEVCUT POLİTİKALARLA FİYATLAR ARTACAK’

Avrupalı politika yapıcılar şu ana kadar Rusya-Ukrayna savaşı sonrası kıta genelinde artan enerji maliyetlerinin darbesini yumuşatmak adına kapsamlı fiyat kontrolleri, sübvansiyonlar ve vergi indirimleri uyguladı.

Fakat IMF bu tür kapsamlı desteklerin bazı hükümetlere bu sene GSYİH’nın tahmini yüzde 1,5’ine mal olacağı ve dolasıyla fiyatların artmaya devam edeceği hususunda uyardı.

Washington merkezli kurum bu sebeple geniş tabanlı destekler yerine özellikle fiyat artışlarına karşı en savunmasız konumda bulunan yoksul hanelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

‘EN SAVUNMASIZLAR KORUNMALI’

Rapora göre gelir dağılımı açısından en alttaki yüzde 20’lik kesim adına maliyetleri dengelemek hükümetlere 2022’nin tamamı için ortalama GSYİH’nın yüzde 0,4’ünden daha aza mal olacak. Yüzde 40’lık kesim içinse maliyet GSYİH’nın yüzde 0,9’u oranında olacak.

Diğer yandan Rusya’nın doğalgazı bütünüyle kestiği halde kısa süreli fiyat artışına karşı bazı işletmelerin desteklenmesinin uygun olduğu ifade edildi. Fiyatların birkaç sene daha yüksek kalması beklendiğinden, işletmeleri desteklemek adına vaziyetin “genel olarak zayıf” olduğu da eklendi.

PETROL DEVLERİ REKOR KAZANÇ AÇIKLIYOR

IMF’nin yorumları, Avrupa ülkelerinin Rus enerjisine bağımlılığı azaltmanın yollarını aradığı sırada geldi. geliyor.

Bununla beraber enerji devleri, rekor seviyede kârlar bildiriyor. BP salı günü 14 senenin en yüksek kârını açıkladı. ABD merkezli petrol devleri ExxonMobil ve Chevron da 31 Temmuz’da, yükselen enerji fiyatlarıyla ikinci çeyrekte rekor seviyede kâr açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, çarşamba günü petrol ve gaz şirketlerini enerji krizinden açıkça vurgun yaptıklarından dolayı eleştirdi.

IMF: Avrupa’da faturaların yükünü tüketiciler üstlenmeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!