featured

Yeni asgari ücretin belirlenmesinde bir ilk

Aralık ayında gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı, bu yıl önemli bir gelişmeyle karşılanacak. Türk-İş heyetinin beş üyesinden dört tanesi, garson, pompacı, berber ve kasap gibi farklı meslek gruplarından asgari ücretli çalışanları temsil edecek.

2024 yılı asgari ücret zammı için geri sayım başladı. Geçen yılın aynı döneminde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu yıl da 7 Aralık’ta toplanması bekleniyor.

Yaklaşık 18 milyon SSK’lı çalışanın 6.6 milyonu asgari ücretli olarak çalışıyor. Bu artış, işverenlerden Genel Sağlık Sigortalılarına, isteğe bağlı sigortalılardan evde tarhana üreten bayanlara, işsizlik sigortası alanlardan yurt içi ve yurt dışı borçlanma yapanlara kadar birçok kişiyi etkileyecek.

Asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira olarak uygulanıyor, aylık brüt maaşı ise 13 bin 414 lira.

Tespit komisyonunda bu yıl bir ilk yaşanacak ve 15 kişilik komisyonda Türk-İş’in beş kişilik heyetinde yer alan dört asgari ücretli, farklı mesleklerden gelen garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi çalışanları temsil edecek. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Komisyonda 5 kişilik Türk-İş heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak. Türk-İş yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz görüşmelerde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret zammına dair henüz resmi bir açıklama olmasa da, beklentiler yüzde 40-50 aralığında olduğunu gösteriyor. Enflasyon tahminine göre artış yüzde 40 olursa, 4 bin 560 lira artışla asgari ücret 15 bin 962 liraya çıkacak. Memur maaş artışı dikkate alınırsa, yüzde 50 artışla bu miktar 17 bin 103 liraya yükselecek.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni asgari ücretin belirlenmesinde bir ilk
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!