featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Tüketiciyi aldatanlara 92,5 milyon lira ceza

Tüketiciyi aldatanlara 92,5 milyon lira ceza

Reklam Kurulu, Kasım ayında gerçekleştirilen “Efsane Kasım” ve “Şahane Cuma” gibi isimlerle anılan satış kampanyalarına yönelik yaptığı incelemeler sonucunda, gerçeği yansıtmayan reklamlar için sert bir tutum sergiledi. Toplamda 16 indirimli satış dosyasını değerlendiren kurul, söz konusu kampanyalarda tüketicileri aldatan ve yanıltan reklamlar tespit etti.

Bu değerlendirmelerin sonucunda, Reklam Kurulu tarafından 16 indirimli satış dosyasına toplamda 2,7 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. “Efsane Kasım” ve “Şahane Cuma” gibi isimlerle yapılan kampanyalarda, ürünlerdeki indirim oranlarının gerçeği yansıtmadığı ve tüketicilere yanıltıcı bilgiler sunulduğu belirlendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Reklam Kurulu’nun bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği değerlendirmeler sonucunda, tüketicileri aldatan ve istismar eden reklamlar ile haksız ticari faaliyetlere toplamda 92,5 milyon lira idari para cezası uygulandı. Bu kapsamda, kurulun 11 ayda 1838 dosyayı değerlendirdiği ve mevzuata aykırı bulunan 1623 dosya hakkında durdurma cezası ile birlikte idari para cezası verdiği belirtildi.

Tüketiciyi aldatanlara 92,5 milyon lira ceza

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!