featured

Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

2024 yılına yaklaşırken, Türkiye’de milyonlarca vatandaş, asgari ücretin belirleneceği dönemi beklemeye başladı. Açlık sınırının 15 bin liraya ulaşması beklenirken, en düşük ücretle geçinen vatandaşlar, “Asgari ücret ne kadar olacak?” sorusuna yanıt arıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında gerçekleştireceği ilk toplantıyla bu önemli konuyu ele alacak. Yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanma, asgari ücreti adeta buharlaştırdı. Temmuz ayından bu yana geçen 4 aylık süreçte yaşanan yüksek enflasyon, en düşük asgari ücretliyi 3 bin 93 lira zarara uğrattı.

Asgari ücret toplantısının tarihlerinin önümüzdeki hafta belirlenmesi beklenirken, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için gereken açlık sınırı Ekim ayında 13.684 TL’ye yükseldi. Yıl sonuna kadar açlık sınırının 15 bin liraya ulaşması bekleniyor.

Asgari ücret, işçi, işveren ve Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Aralık ayındaki toplantıların ardından netleşecek. Türk-İş’in hesaplamalarına göre, asgari ücretin açlık sınırının bir miktar üstünde olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, “İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş olarak belirlenirken, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. Toplam maliyet ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş seviyesinde bulunuyor. Bu miktarın brüt asgari ücreti 13 bin 414 lira 50 kuruş, sosyal güvenlik primini 2 bin 79 lira 25 kuruş, işveren işsizlik sigorta primini ise 268 lira 29 kuruş oluşturuyor.

Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!