featured

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği sektörler

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İstanbul’daki 37 tüketici hakem heyetinin faaliyetlerine dair detaylar paylaşıldı. İstanbul’da, yılın ilk 10 ayında toplam 160 bin tüketici şikayeti kaydedildi.

Ocak-ekim döneminde, 37 tüketici hakem heyetine toplam 159 bin 323 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 65 bin 565’inde tüketici lehine karar alındı. İstanbul’da işlem gören dosyaların toplam mali değeri 816 milyon 705 bin 581 lira olarak belirlendi. En fazla başvuru Anadolu Yakası’ndan Ümraniye’den (8,819) ve Avrupa Yakası’ndan Küçükçekmece’den (6,631) geldi.

İstanbul’da yapılan başvuruların sektörel dağılımına göre, perakende sektörü yüzde 53,72 ile en fazla başvuruyu alan sektör oldu. Toplam 85 bin 595 başvuruyla perakende sektörü, şikayet sıralamasında birinci sırada yer aldı. Perakende ticareti, sektör belirtilmeyen ve elektronik ortamda yapılan diğer başvurular, diğer hizmetler sektörü, abonelikler, finansal hizmetler, ulaşım-sağlık-eğitim, turizm hizmet sektörleri takip etti.

İstanbul İl Tüketici Hakem Heyeti, Türkiye genelinde en fazla başvuruyu alan yer olarak 15 bin 671 başvuruyla öne çıktı.

Ayrıca, İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından 14 Ekim-13 Kasım döneminde yapılan denetimlerde, ulusal marketlerden restoranlara kadar birçok işletmede 17 bin 875 ürün ve hizmet incelendi. Denetimler sonucunda 2 bin 18 üründe kanuna aykırılık tespit edilerek 5 milyon 414 bin 988 lira idari para cezası uygulandı.

Tüketicilerin en çok şikayet ettiği sektörler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!