featured

Yabancı varlığı 600 milyar doları geçti

Türkiye’deki uluslararası yatırımcıların varlık ve alacakları, 2023’ün ilk yarısında yaşanan yüzde 11,2’lik gerilemeye rağmen, 3. çeyrekte yüzde 8,6 artışla 602,4 milyar dolara ulaştı.

Yabancıların Türkiye’deki doğrudan yatırımları, toplamda 163 milyar dolara ulaşırken, hisse senedi ve diğer kağıtlardaki sıcak para yatırımları ise 96,6 milyar dolara çıktı. Yabancılar, Türk kamu ve özel sektöründen kredi alacakları ile mevduatlarını ise 342,5 milyar dolara çıkardı; bir yıl içinde geri ödenecek dış borç ise 211 milyar dolar oldu.

Türkiye’den yatırım göçü endişeleri artarken, doğrudan ve sıcak para yatırımları ile açılan kredi ve mevduatlardan oluşan yabancı varlıkları 3. çeyrekte 600 milyar doları aşarak yeniden yükselişe geçti. Bölgesel savaşlar ve iç gelişmelerin yarattığı istikrarsızlık algısı nedeniyle yabancı yatırımlar azalırken, yerli sermayenin yurtdışına yönelişi artış gösterdi.

Türkiye pazarından çıkan BP’nin ardından yatırım göçü endişeleri büyüdü. Merkez Bankası’nın verilerine göre, uluslararası yatırımcıların varlık ve alacakları, yılın ilk yarısındaki erimeye rağmen 3. çeyrekte artış gösterdi.

Yabancı doğrudan yatırımların stok değeri, 2022 sonundaki 204,8 milyar dolardan bu yılın ilk yarısında yaşanan yüzde 39,1’lik azalmaya rağmen, 3. çeyrekte yüzde 31 artış göstererek 163,3 milyar dolara ulaştı. Bu artışın büyük bir kısmı, uluslararası doğrudan yatırımcıların yeni şirket kurma veya mevcut şirketlere iştirak etme amacıyla yaptığı sermaye yatırımlarından kaynaklandı.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki sıcak para portföyleri, Borsa ve tahvil gibi borçlanma senetlerindeki tutarı yüzde 12,7 artarak 96,6 milyar dolara çıktı. Yabancı portföyü, 3. çeyrekte yaşanan 11 milyar dolarlık artışla, 2022 sonundaki düzeyinin üzerine çıktı.

Yabancı sıcak para portföyündeki büyüme, BIST’ten alınan hisse senetlerinin değerindeki artıştan kaynaklandı. Borçlanma senetlerinin değeri yüzde 2,1 artarken, hisse senetlerinin piyasa değeri yüzde 42,5 oranında artarak 32,1 milyar dolara yükseldi.

Türkiye’nin uluslararası yatırım pozisyonundaki açık, önceki çeyreğe göre yüzde 14,5 oranında 37,9 milyar dolar büyümesine rağmen, 2022 sonu düzeyinin yüzde 5,8 altında kaldı. Yatırım pozisyonu açığı, Türkiye’nin dış kaynak arayışının bir sonucu olarak önemli bir konu oluşturuyor.

Dış borç servisinin büyük bir kısmı özel sektöre ait olup, bir yıl içinde banka ve finans kurumlarının 56,9 milyar, reel sektör firmalarının ise 65,2 milyar dolarlık dış borcu çevirmesi gerekiyor.

Sıcak para yatırımlarının aksine, kalıcı ve üretken doğrudan yatırımların azalması, ekonomik büyüme ve istikrar açısından endişe yaratıyor. Türkiye’de 111 yıldır faaliyet gösteren İngiliz Petrol şirketi BP’nin Türkiye pazarından çıkması, ekonomi çevrelerinde yatırım göçü endişesine neden oldu.

Yabancı varlığı 600 milyar doları geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!