featured

Türkiye’nin faiz indirimine başlayacağı tarihi açıkladı

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimlerine başlama tarihini açıkladı. 2024 görünüm raporuna göre, banka, TCMB’nin bu yıl faiz artırımlarına devam edeceğini ve politika faizinin yüzde 40’a kadar yükseleceğini öngörüyor. Ancak, 2024’ün 3. çeyreğinde faiz indirimlerinin başlayacağını ve yıl sonunda faizin yüzde 40’tan yüzde 25’e düşeceği tahmininde bulunuyor.

TCMB’nin son toplantısında politika faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltmesi ve faiz artırım döngüsünün devam edeceği sinyalini vermesi, Goldman Sachs’ın tahminlerini şekillendiriyor.

Ayrıca, raporda TCMB’nin 2023 cari açık/GSYH tahminini yüzde 4,8’den yüzde 4,1’e çektiği belirtiliyor. 2024 için ise bankanın piyasa beklentisinin altında olan yüzde 1,8’lik cari açık beklentisi içinde olduğu ifade edildi.

Goldman Sachs, değerlendirmesinde, bu öngörülerin yükselen faiz oranlarından kaynaklanan daha büyük faiz ödemelerini yansıtan birincil gelir açığının genişlemesini içerdiğini belirtiyor. Banka, önümüzdeki dönemde tahvillere girişlerin yaşanmasını beklerken, cari işlemler hesabının artık bir risk oluşturmayacağını düşündüklerini ve faizlerdeki artışın bunu karşılamak için yeterli fonlamayı çekeceğine inandıklarını ifade ediyor.

Türkiye’nin faiz indirimine başlayacağı tarihi açıkladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!