featured

7500 TL emekli maaşı alanlar dikkat : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız” açıklamalarının ardından temmuz ayında umduğu zammı alamayan milyonlarca emeklinin gözü, 2024 yılı zammında. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte, 6 aylık enflasyon oranları ve yeni emeklilik düzenlemeleriyle emekli aylıklarının 10 bin lirayı aşacağı iddia ediliyor.

Yaklaşık 16 milyon emekliyi etkileyen yeni yıl zamları için geri sayım başladı. Ocak ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranları, emekli aylıklarının artışını belirleyecek. Şu ana kadar açıklanan 4 aylık enflasyon oranlarına göre, ekimde enflasyon aylık bazda yüzde 3,43, yıllık bazda ise yüzde 61,36 olarak kaydedildi. Bu rakamlar, 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammının yüzde 29,40, memur zammının ise enflasyon farkı dahil yüzde 40,39 olduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65, en yüksek enflasyon beklentisi ise yüzde 68 olarak açıklandı. Yıl sonu için muhtemel enflasyon oranlarına göre, en düşük beklenti olan yüzde 65’in gerçekleşmesi durumunda SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 37,76, memur ve emekli memur maaşlarına ise yüzde 49,45 oranında zam yapılması öngörülüyor.

Merkez Bankası’nın en yüksek tahmini olan yüzde 68 enflasyonun gerçekleşmesi halinde ise SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 40,28, memur ve emekli memur maaşlarına yüzde 52,19 oranında zam yapılması bekleniyor. Kasım ve Aralık aylarının enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurların alacakları 6 aylık enflasyon farkı da netleşmiş olacak.

Emekli maaşlarına yapılabilecek zam hesaplamaları arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Emeklilerimizi daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız” ifadeleri de dikkat çekiyor. Bu doğrultuda, emekli aylıklarında yeni bir düzenleme yapılması ve en düşük emekli aylığının 10 bin lirayı aşması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
7500 TL emekli maaşı alanlar dikkat : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!