featured

Türkiye’nin CDS puanı 2,5 yılın en düşüğünde

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), dün 364,64 baz puana inerek neredeyse son 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dünya genelinde kredi risk primlerinde yaşanan gerileme, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primini dün önceki kapanışa göre yaklaşık 14 baz puan azaltarak 364,64 baz puana çekti, bu da Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesi olarak kayda geçti.

Analistler, Türkiye’nin kredi risk primindeki düşüşte yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlama yönelik adımlarının etkili olduğunu vurgulayarak, enflasyonla mücadelede atılan adımların gelecek dönemdeki belirsizlikleri azalttığını belirtti.

Ayrıca, Orta Doğu’daki jeopolitik risklere rağmen dünya genelinde enflasyonun gerilemesi ve önemli merkez bankalarının daha ılımlı politikalara yönelme beklentisinin, risk primlerini aşağı yönlü baskıladığını söyledi.

Analistler, kredi risk primindeki düşüşün fonlama maliyetlerini azalttığını belirterek, bu durumun ülke ve şirket borçlanmalarında daha düşük faiz anlamına geldiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayından bu yana politika faizini toplamda 2 bin 650 baz puan artırırken, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, kasım başında yaptığı Enflasyon Raporu sunumunda, dezenflasyon sürecinin gelecek yılın ikinci yarısında etkili olmaya başlamasını beklediklerini belirtmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin CDS puanı 2,5 yılın en düşüğünde
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!