featured

Asgari ücret pazarlığına 4 işçi katılacak

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret görüşmelerinde önemli bir adım attıklarını duyurdu. Atalay, TÜRK-İŞ heyetinde bu kez 4 işçiye yer verileceğini açıkladı.

Aralık ayında başlayacak olan 2024 asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesinde etkin bir rol oynayacaklarını ifade etti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alacak 15 kişilik heyette, TÜRK-İŞ tarafından gönderilecek 4 işçinin, farklı meslek gruplarından seçileceğini belirtti.

Atalay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yılki TÜRK-İŞ heyetinde, sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz yer alacak. Milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek olan bu heyetle birlikte, adaletli ve dengeli bir asgari ücret belirleme sürecini başlatmayı hedefliyoruz. Önceki yıllarda 1 işçi komisyonda yer alıyordu, bu yıl ilk kez 4 işçi pazarlık masasında olacak.” şeklinde konuştu.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecine değinen Atalay, 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluştuğunu hatırlattı. Komisyonun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrıldığını ve aralık ayında dört kez toplandığını vurgulayan Atalay, karar alınması durumunda oy çokluğuyla hareket edileceğini belirtti.

Asgari ücretin şu anki durumuyla ilgili bilgiler de veren Atalay, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulandığını ifade etti. Asgari ücretin işverene toplam maliyetinin ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş olduğunu belirten Atalay, bu miktarın brüt asgari ücretin yanı sıra sosyal güvenlik primini ve işveren işsizlik sigorta primini içerdiğini kaydetti.

Asgari ücret pazarlığına 4 işçi katılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!