featured

İhracat istatistiklerinde yeni dönem

Ticaret Bakanlığı, dış ticaret istatistiklerini çeşitlendirmek amacıyla yeni bir veri seti paylaşma kararı aldı. Buna göre, firmaların üretim yerlerine göre il ihracat istatistikleri, Ocak 2024 itibarıyla yayımlanmaya başlayacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan İllere Göre Dış Ticaret İstatistikleri’nde, dış ticareti gerçekleştiren firmanın merkezinin bulunduğu il bilgisi esas alınmaktadır. Ancak, merkez ili ve üretim ili farklı firmalarda, ihracat istatistiklerinin merkez ili yönünde kümeleşmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, dış ticaret firması aracılığıyla yapılan ihracatın, üretimin yapıldığı il yerine, dış ticaret firmasının bulunduğu ilde ihracatın kaydedilmesine yol açabilmektedir.

Bu zorlukları aşmak ve daha doğru bir resim elde etmek amacıyla, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜİK işbirliğiyle yaklaşık bir yıldır devam eden ortak çalışma sonucunda “Firmaların Üretim Yerlerine Göre İl İhracat İstatistikleri” oluşturuldu.

Ticaret Bakanlığı, üretimin yapıldığı illeri belirlemek için ihracatçı/imalatçı bilgilerini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sanayi sicil belgesi verilerini, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kayıtlarıyla eşleştirdi. Bu yeni veri seti, Ocak 2024 itibarıyla Ticaret Bakanlığı’nın “Aylık Dış Ticaret Veri Bülteni”nde geçici olarak paylaşılacak.

Ayrıca, TÜİK tarafından 29 Şubat 2024’te yayımlanacak “Dış Ticaret İstatistikleri”nin Ocak 2024 Haber Bülteni ile birlikte kamuoyuyla paylaşılması planlanmaktadır.

Üretim yerlerine göre yapılan ihracat istatistikleri, özellikle üretim hacmi yüksek sanayileşmiş illerin ihracatının öne çıktığını göstermektedir. Bu istatistikler, il, ürün, ülke gibi alt kırılımlarda detaylı analiz imkanı sunarak, illere göre ihracatın teknolojik seviyesi gibi önemli göstergeleri içermektedir. Bu çalışmanın, il bazlı/bölgesel politikaların veriye dayalı belirlenmesine önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.

İhracat istatistiklerinde yeni dönem

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!