featured

Ticaret Bakanlığı’ndan yeni karar : İnternette satılan ürünlere denetimler artacak

Ticaret Bakanlığı, internet üzerinden yapılan alışverişlerde ürün güvenliğini sağlamak amacıyla e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi’ni başlatmaya hazırlanıyor. Bu proje, online alışveriş platformlarında satılan ürünlerin denetimini ve güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Ticaret Bakanlığı, e-ticaretin hızla büyümesi ve yaygınlaşması nedeniyle, bu sektördeki mevzuatı gözden geçirerek e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi’ni hayata geçirme kararı aldı. Bu projenin amacı, internet üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin güvenliğini ve memnuniyetini artırmak için etkili bir pazar denetim mekanizması oluşturmak.

Ticaret Bakanlığı’nın Piyasa Gözetimi ve Denetimi Raporu’na göre, online alışverişin gelişmesi klasik perakende ticaretinden farklı bir yapı oluşturdu. E-ticaret, tüketiciler arasında giderek daha fazla tercih edilen bir alışveriş yöntemi haline geldi, ancak denetimi zor olan bir ticaret biçimi olarak öne çıktı.

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ile, e-ticarette satılan ürünlerin Türkiye’de etkili bir şekilde denetlenmesi için kurallar getirildi. Ayrıca, “Uzaktan İletişim Araçları Yoluyla Piyasaya Arz Edilen Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik Taslağı” kamuoyunun görüşüne sunularak, internet, telefon gibi uzaktan iletişim araçlarıyla satılan ürünlerin şikayetler doğrultusunda veya resen denetlenmesini, işletmecilerin denetimi yapan yetkili kuruluşlarla işbirliği yapmasını ve yetkili kuruluşların gerektiğinde gizli satın alma yoluyla numune elde etmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan yeni karar : İnternette satılan ürünlere denetimler artacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!