featured

Çalışma Bakanlığı’ndan erken emeklilik açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki listede güncelleme yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan iddiaların doğru olmadığı ifade edildi. Bu haberlere göre, erken emeklilik hakkına sahip mesleklerin listesinin güncellendiği ve bu güncellemeyle beş meslek grubunun daha erken emeklilik hakkına sahip olduğu, ağır çalışma koşulları nedeniyle bazı işkollarındaki çalışanlara erken emeklilik hakkı verildiği iddia ediliyordu. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bu listenin güncellenmesi sonucu maden işçileri, öğretmenler, havacılık sektörü ile kamu ve sağlık çalışanlarının da dahil edildiği ve belirlenen yaş haddinden önce emeklilik hakkı kazanabilecekleri belirtiliyordu.

Ancak Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinde belirtilen işyerlerinde ve işlerde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresi zammından yararlanabildiği hatırlatıldı. Bu kapsamda, yıl içinde çalışma sürelerine, 360 güne karşılık gelen belirli oranlarda fiili hizmet süresi zammı adı altında prim ödeme gün sayısına ilave süreler eklenmekte ve bu sürelerin yaşlılık aylığının hesaplanmasında dikkate alınan yaş haddi şartını düşürdüğü ifade edildi.

Bakanlık, fiili hizmet süresi zammının belirlendiği Kanunun 40. maddesinde herhangi bir yeni kanuni düzenleme veya değişiklik yapılmadığını vurguladı. Ayrıca, yeraltı işleri ile insan sağlığına ilişkin işlerde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresi zammı kapsamında bulunduğu ve söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Çalışma Bakanlığı’ndan erken emeklilik açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!