featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. SPK, telefonla dolandırıcılığa karşı uyardı

SPK, telefonla dolandırıcılığa karşı uyardı

Sermaye Piyasası Kurulu, telefonla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı vatandaşları uyardı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son zamanlarda kendisini SPK veya başka bir kurum çalışanı, arabulucu veya vekil olarak tanıtan kişiler tarafından yapılan telefon dolandırıcılıklarına dikkat çekti.

Kurulun yazılı açıklamasına göre, SPK’ya ulaşan yatırımcılar, SPK personelinin adını kullanarak veya farklı unvanlarla kendilerini tanıtan kişiler tarafından aranmaktadır. Bu kişiler, yatırımcılardan SPK tarafından idari para cezası uygulandığı/uygulanacağı veya kumar borcu sebebiyle para göndermelerini istemektedir.

Ancak SPK’nın böyle bir uygulaması bulunmadığı belirtilmiştir. Açıklamada, SPK’nın şahısları telefonla arayarak uzlaşma başvurusu yapılıp yapılmayacağını sormadığı veya belirli bir IBAN numarasına para gönderilmesini talep etmediği vurgulanmıştır. Dolandırıcılık olarak değerlendirilebilecek bu tür faaliyetlere itibar edilmemesi gerektiği vurgulanmıştır.

Ayrıca açıklamada, SPK’ya ulaşan yatırımcı şikayetleri üzerinden tespit edilebilen dolandırıcıların hukuki işlemler başlatılacağı belirtilmiştir. Mağdur olan kişilerin de suç duyurusunda bulunabileceği ve zararlarının tazmini için yasal haklarını kullanabilecekleri hatırlatılmıştır.

SPK, telefonla dolandırıcılığa karşı uyardı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!